Yükleniyor...

Protez

Tam (Total) Protez

Dişlerinin tümünü kaybetmiş hastalara uygulanan bir protez türüdür. İlk randevuda ölçü alımıyla birlikte toplam 4-5 seans ve 10 gün süren bir işlem sonucu proteziniz teslim edilir. İlk haftalarda protez vurukları nedeniyle belli bölgeler canınızı acıtabilir ve bunların hekiminiz tarafından uyumlandırılması gerekir. Protezin takıldığı ilk günlerde sert gıdalardan kaçınılmalı ve küçük lokmalarla yemek yenilmelidir. Protez gece yatarken mutlaka ağızdan çıkarılmalı ve her yemekten sonra su ve diş fırçası ile temizlenmelidir. Temizlik sırasında aşındırıcılar ve kimyasal maddeler kullanılmamalıdır.

Klasik Bölümlü (Parsiyel) Protezler

Kısmi dişsizlik vakalarında tutuculuğun metal kroşeler vasıtasıyla mevcut dişlerden sağlandığı , hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir

Dişlerinin bir kısmını kaybetmiş hastalara uygulanan takılıp çıkartılabilen bir protez türüdür. Ağızda var olan dişlere kancalar (kroşe) aracılığıyla tutunur. Dengesi açısından çenenin her iki tarafında da tutucu dişler olmalıdır. Bu nedenle üst çenede, damakta ve alt çenede ön dişlerin arkasında iki tarafı bağlayan bir ana parçası vardır.

İlk randevuda ölçü alımıyla birlikte toplam 4-5 seans ve 1-2 hafta süren bir işlem sonucu proteziniz teslim edilir. Ağızda var olan dişlerin korunabilmesi ve protezin uzun süre kullanılabilmesi için hijyen büyük önem taşır. Dişlere tutunan kancaların dişleri aşındırdığı ya da çürüttüğü kanısı doğru değildir. İyi bir ağız sağlığı oluşturulduğunda proteze bağlı birikim bölgeleri ortadan kaldırılabilir. Yemeklerden sonra protezler ağızdan çıkarılıp önce ağızda var olan dişler fırçalanmalı ve sonra protezler su ve fırça yardımıyla temizlenmelidir. Hekim tarafından aksi söylenmedikçe protez gece yatarken ağızdan çıkarılmalıdır.

Hassas Bağlantılı Protezler

Kısmi dişsizlik vakalarında tutuculuğun mevcut dişlere yapılan kronlar vasıtasıyla hassas bağlantı sistemleriyle sağlandığı hasta tarafından çıkarılabilen protezlerdir.

Overdenture

Tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tutuculuğun implant veya diş kökleri üzerine uygulanan özel bağlantı sistemleri ile sağlandığı hasta tarafından takılıp çıkarılabilen protezlerdir.

Immediate Protezler

Cerrahi işlem sonrası hemen hazırlanan geçici protezlerdir.